Rawa Blues Festiwal - Spodek

Rawa Blues Festiwal - Spodek
15 Wrz
2016

3 października w Katowicach odbędzie się jubileuszowa, 35 edycja największego bluesowego festiwalu w zamkniętym pomieszczeniu. W katowickim „Spodku” zagrają cztery amerykańskie gwiazdy: Elvin Bishop, Bettye LaVette, Jarekus Singleton i Selwyn Birchwood. Wystąpi również silna reprezentacja polskiego bluesa z Irkiem Dudkiem, Sławomirem Wierzcholskim i Boogie Boys na czele. Gościem specjalnym festiwalu będzie Bruce Iglauer – szef słynnej bluesowej wytwórni płytowej Alligator Records. Festiwal wystartuje w sobotę o 11.00, a blues rozbrzmiewał będzie w „Spodku” do północy.

 

Bez wątpienia największą indywidualnością 35 Rawa Blues Festival będzie Elvin Bishop – znakomity amerykański gitarzysta, były muzyk słynnego Paul Butterfield Blues Band, wprowadzony w tym roku do prestiżowej galerii sław - „Rock'n'Roll Hall of Fame”. Bishop potwierdza, że bluesman jest jak wino: im starszy, tym lepszy. W tym roku hurtowo zgarnia nagrody za album „Can't Even Do Wrong Right”. Zasłużenie, bo to bardzo dobra płyta, pokazująca weterana w świetnej formie.

 

Atrakcyjnie zapowiada się również koncert Bettye LaVette, porównywanej często do królowej soulu Arethy Franklin. Wokalistka wydała w 2015 roku znakomity album „Worthy”, a w „Spodku” zaprezentuje przekrojowy repertuar ze swojej bogatej kariery.

 

Jarekus Singleton i Selwyn Birchwood to z kolei dwa młode talenty współczesnego amerykańskiego bluesa. Ich muzyka to z jednej strony ukłon w stronę bluesowej tradycji, ale z drugiej – powiew świeżości.

 

 

Dyrektor festiwalu Irek Dudek co roku stara się czymś zaskoczyć festiwalową publiczność. Podczas 35 Rawa Blues Festival wystąpi z big bandem, a motywem przewodnim jego koncertu będzie harmonijka ustna. Muzyk świętuje w tym roku okazały jubileusz – 50 lecie gry na tym instrumencie.

 

 

Jubileuszowy festiwal rozpocznie się o 11.00 koncertami na Małej Scenie. Duża Scena ruszy o 15.00, a finałowy koncert największych gwiazd festiwalu zaplanowany został na godzinę 17.00. Koncertom towarzyszyć będzie Tygiel Kulturalny na antresoli „Spodka”. Nie zabraknie także stoisk z płytami, na których fani bluesa będą mogli zaopatrzyć się w niedostępne w naszym kraju oryginalne płyty z wytwórni Alligator (w tym również albumy artystów 35 Rawa Blues Festival).

 

Bilety na festiwal można zakupić w sieci Ticketpro. Szczegółowy program koncertów oraz ceny biletów można znaleźć na stronie www.rawablues.com

 

 

 

 

Last modified on niedziela, 18 wrzesień 2016 01:51
Login to post comments